NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ 05.04.2020 r.

04/04/2020 Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia duszpasterskie
/do użytku wewnętrznego parafii/

1. Dzisiaj Niedziela Męki Pańskiej (Niedziela Palmowa).
Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. W szczególnym czasie epidemii, pomimo ograniczeń w przemieszczaniu się i uczestniczeniu w nabożeństwach, przeżyjmy ten tydzień jako ludzie wierzący godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, będą dniami zagłębienia się w Misterium Paschalne. W domu, w gronie najbliższej rodziny, znajdźmy czas aby poprzez media wziąć udział w bogatej liturgii Wielkiego Tygodnia. Niech ta duchowa łączność dodaje nam otuchy i wzmacnia naszą wiarę.
W dzisiejszej liturgii Niedzieli Palmowej, pomija się procesję z palmami oraz ich poświęcenie – za wyjątkiem kościoła katedralnego.
Zachęcam wszystkich do własnoręcznego przygotowania palm w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy.

2. W tym tygodniu spowiedź w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 10.00 – 12.00; i od godz. 16.00 – 17.30
Spowiedź odbywać się będzie w zakrystii – wejście od strony zakrystii.
Proszę do spowiedzi przychodzić w rękawiczkach i maseczce ochronnej.
Chcąc skorzystać ze spowiedzi, trzeba wcześniej telefonicznie umówić się na konkretną godzinę
nr tel. 177714557

3 Msze św. w tygodniu: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek godz. 18.00; piątek – Liturgia Męki Pańskiej – 18.00; sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej – 20.00; niedziela – 7.30, 10.30, 12.30

4. Nabożeństwa Wielkiego Tygodnia – Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota odbywają się bez udziału wiernych, uczestniczy tylko asysta – korzystajmy z połączenia internetowego

5. Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Jest to dzień ustanowienia sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii – święto kapłańskie – zachęcam do modlitwy za kapłanów, których spotkaliśmy w naszym życiu, prosząc dla zmarłych o łaskę Nieba, a dla żyjących o Boże Błogosławieństwo.

6. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę od godz. 8.00 możliwość prywatnej adoracji. W kościele jednocześnie może przebywać 5 osób. Dlatego jeżeli ktoś przyjdzie na adorację i zobaczy, że jest więcej osób to proszę poczekać na zewnątrz albo przyjść w innym czasie.

7. W czasie adoracji Krzyża nie całujemy Krzyża tylko przez pokłon oddajemy Mu cześć.

8. Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa na krzyżu.
godz. 17.30 – Droga Krzyżowa
godz. 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej
Proszę wszystkich, aby w Wielki Piątek wyeksponowali w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcam do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej.
Zachowujemy w tym dniu post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych, trzy posiłki w ciągu dnia w tym jeden do syta).

9. Wielka Sobota
W tym roku nie będzie tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów i wody. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.

10. Wigilia Paschalna – godz. 20.00

Ponieważ w tym roku nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej zostaną uruchomione dzwony na ok. 15 minut Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.
Zachęcam Was, którzy będziecie uczestniczyć w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalić świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.

11. Niedziela Zmartwychwstania

Nie będzie procesji o godz. 6.00, dlatego Msze św. w porządku świątecznym: 7.30; 10.30; 12.30

12. Kościół jest otwarty codziennie od godz. 8.00.

13. Dziękuje za wpłaty na konto bankowe.

14. Terminy Mszy św. można rezerwować telefonicznie!

15. Na Mszy św. uczestniczą Ci którzy zamawiali intencję, lub najbliższa rodzina z zachowaniem ilości wszystkich uczestników do 5 osób.

16. Intencje Mszalne:
Poniedziałek – 18.00
(1) ++ Jan, Julia, Czesława (f)
(2) + Jan Grzesik – od Teresy i Emila Augustyn – poza parafią
Wtorek – 18.00
(1) ++ Jan, Julia, Czesława (f)
(2) + Jan Grzesik – od chrześnicy Magdaleny – poza parafią
Środa – 18.00
(1) + Dariusz Ruszel
(2) + Jan Grzesik – od rodziny Porada – poza parafią
Czwartek – 18.00
(1) O błogosławieństwo Boże dla kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii, pochodzących z naszej parafii i o nowe powołania kapłańskie i zakonne
(2) O błogosławieństwo Boże dla ks. Andrzeja – od Margaretki
Piątek
17.30: Droga Krzyżowa
18.00: Liturgia Męki Pańskiej
Sobota – 20.00
(1) Za Parafian
(2) + ks. Jan Kalinka
Niedziela
7.30: + Władysław Grzesik
10.30: Dziękczynna z prośbą o błogosławieństwo Boże dla kapłanów pracujących w naszej parafii i Szafarzy Komunii św., i ich rodzin
12.30: + Stanisław, Janina, Maria, Anna
Poniedziałek Wielkanocny
7.30: ++ Władysław (29 rocznica śmierci), Bronisława (f) i Stanisław Marszałek
10.30: + Wiesław Tomasik (11 rocznica śmierci)
12.30: ++ Zofia i Stanisław Orłoś

Ogłoszenia diecezjalne
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6 rano TVP Rzeszów przeprowadzi transmisję Mszy Świętej Rezurekcyjnej z bazyliki OO. Bernardynów w Rzeszowie. Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 18 TVP Rzeszów wyemituje film dokumentalny pt. „Sutanna i menażka” opowiadający o księżach, którzy odbywali służbę w Ludowym Wojsku Polskim w okresie PRL-u. Autorem filmu jest ks. Józef Brzostowski. Zachęcamy do oglądania.