PORUSZENI SŁOWEM BOŻYM – Medytacja niedzielna

Psalm: Ps 33

Drugie czytanie: 2 Tm 1,8b–10

Ewangelia: Mt 17,1–9

Po pierwszej zapowiedzi swojej męki, śmierci i zmartwychwstania oraz zaproszenia by każdy, kto chce iść za Nim brał swój krzyż, Jezus zabiera swoich uczniów na górę. Tam Piotr, Jakub i Jan stają się świadkami Bożego objawienia. Widzą Chrystusa w blasku chwały, przemienionego. Objawiający się w świetlanym obłoku Bóg Ojciec, słowami potwierdza bóstwo Jezusa: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”. Jezus jest nie tylko wyczekiwanym Chrystusem, Mesjaszem, ale i Bogiem. To co On mówi i robi otrzymuje teraz nowe, głębsze znaczenie. Jego śmierć i zmartwychwstanie, to działanie Boga pośród nas.

Żywy, kochający, działający Bóg jest pośród nas. Mówi do nas, oczekuje naszej metanoi – głębokiej i szczerej przemiany serc, zmiany dotychczasowego złego myślenia i postępowania. Słuchać Go to nie tylko usłyszeć, ale być Mu posłusznym w miłości.

- czy spotykam się z Bogiem, mam dla Niego czas?

- czy codziennie odnawiam swoją świadomość, że stoję przed Bogiem podczas każdej modlitwy, Mszy Świętej, spowiedzi?

- czy pamiętam, że życie duchowe to nie tylko martwe praktyki, ale to osobowa współpraca z Bogiem, który w moim sercu buduje swoją świątynię?

- czy jestem posłuszny temu, co mówi do mnie Bóg?

- czy ufam Bogu, który działa w moim sercu?

- czy w ciężkich chwilach mojego życia pamiętam, że życie wiarą to życie w zjednoczeniu z Bogiem?

- czy nie poddaję się zwątpieniu albo rozpaczy?

- czy dostrzegam Boże działanie i Jego obecność w moim życiu i dookoła mnie?

- co robię, by usłyszeć Boży głos skierowany do mnie?

- czy pozwalam, by Bóg przemieniał moje życie?

- czy mam duchową potrzebę bliskości Boga?

- co postanawiam zmienić w moim dotychczasowym życiu by było w nim więcej Boga?

Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska według nadziei,

którą pokładamy w Tobie.” (Ps 33)