-
Historia Parafii
-
Z życia młodej parafii na uwagę zasługuje fakt rozpoczęcia jesienią 1990 roku budowy nowego budynku szkoły podstawowej. Stary obiekt, pamiętający czasy sprzed I wojny światowej, nie mógł pomieścić uczniów ośmiu klas i dwu klas „zerówki”. Przy wznoszeniu tego obiektu też natrafiono na przeszkody, ale po krótkim przestoju, budowa ruszyła dalej. W dniu 22 października 1991 r. nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego. Dodać należy, że od września tego roku nauka religii powróciła do szkół.
Była to bardzo podniosła uroczystość. Mszę św. w kościele odprawił Ks. Biskup Edward Białogłowski, który poświęcił „kamień węgielny” przywieziony spod Krakowskigo Wawelu dla uczczenia imienia Patronki Parafii Błogosławionej Jadwigi Królowej, a później wszyscy procesyjnie – uczniowie, rodzice i dostojni goście, przeszli na plac budowy. Tam Ks. Biskup dokonał symbolicznego wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego. Młodzież szkolna przedstawiła patriotyczno – historyczny program artystyczny.
Odpust 1992 roku. Parafia wzbogaca się o nowe dzwony o imionach Maryja, Józef i Bł. Jadwiga, poświęcone przez Ks. Biskupa E. Białogłowskiego podczas uroczystości odpustowych. Dzwony wykonane zostały przez znaną Firmę Felczyńskich z Przemyśla. Zakupiono je z ofiar parafian przy wsparciu finansowym parafian zza granicy, w tym szczególnie Józefa Pietraszka z Kanady. Nieopodal dzwonnicy położono głaz z tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć Ks. Jerzego Popiełuszki, bestialsko zamordowanego przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa w październiku 1984 roku.
Dzień 01 września 1993 roku zapisany został w szczególny sposób na kartach historii wsi i młodej parafii – na placu szkolnym odprawiona została Msza św., którą celebrował Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Ks. Biskup Kazimierz Górny. Poświęcił następnie nowy obiekt Szkoły Podstawowej, spotkał się z rodzicami i młodzieżą, z uwagą oglądając przygotowany przez miejscową młodzież szkolną program artystyczny.
Rok 1994, piątek 27 maja – smutna wiadomość dociera do parafian – w Stobiernej zmarł ks. Mieczysław Szewczyk. Odszedł do Domu Ojca inicjator powołania naszej Parafii, uczestniczący w budowie świątyni z wielkim oddaniem i osobistym zaangażowaniem. W ostatniej drodze na miejsce wiecznego spoczynku na stobierskim cmentarzu towarzyszyły Zmarłemu liczne rzesze parafian Parafii Stobierna i Wólka Podleśna.
Rok 1995 podkreślić trzeba ze względu na dwa znaczące wydarzenia, które miały miejsce w Parafii. Pierwsze z nich to Jubileusz 25 – lecia kapłaństwa Księdza Proboszcza Jana Kalinki, uroczyście obchodzony 25 czerwca tego roku – parafianie przygotowali bogatą oprawę Mszy św. jubileuszowej i całej uroczystości. Drugim wydarzeniem o głębokim wymiarze duchowym były Misje święte, trwające od 14 do 20 października tego roku. Trzej Misjonarze przez tydzień głosili misyjne nauki i modlili się z wszystkimi parafianami oraz z poszczególnymi grupami stanowymi. Był to ważny czas, okres odnowy życia duchowego parafian, umocnienia wiary i pogłębienia jej prawd, okres, mający ogromny wpływ na odbudowanie zgody i pojednań między sąsiedzkich
Dnia 08 czerwca 1997 roku Ojciec Święty – Papież Polak – Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Ojczyzny, kanonizował Królową Jadwigę. Ogromna radość wśród parafian Wólki Podleśnej. Oto ich Patronka, która tylekroć wspomagała Parafię w budowie świątyni (często o tym wspominał w swoich kazaniach Ksiądz Dziekan), została zaliczona w poczet Świętych.
W roku 1999 rozpoczęto starania o budowę kaplicy przedpogrzebowej na miejscowym cmentarzu. Zebranie wiejskie wybrało społeczny komitet budowy2, zlecono wykonanie dokumentacji technicznej obiektu, zaczęto gromadzić środki finansowe. Prace projektowe wykonał zespół mgr inż.. H. Sobolewskiego. Po uzyskaniu zezwolenia na budowę, w drodze konkursu wybrano firmę, która wczesną jesienią 2000 roku, rozpoczęła budowę kaplicy.
Prace budowlane i wykończeniowe zakończono w grudniu 2002 roku.
Lata 2001 i 2002 odznaczają się złotymi zgłoskami na kartach historii parafii – najpierw nawiedza ją Obraz Jezusa Miłosiernego, przywieziony z Parafii Mazury i przekazany do Parafii Jasionka, a 29.06 2002 roku Matka Boża w Kopii Jasnogórskiego Obrazu, który przybył do nas z Parafii Medynia Głogowska i przekazany został do Jasionki. Były to uroczystości o ogromnym ładunku przeżyć duchowych. Uczestniczyli w nich wszyscy parafianie.
Rok 2003 był szczególnym rokiem dla Parafii Wólka Podleśna. Końcem sierpnia następuje zmiana Proboszcza Parafii. Funkcję gospodarza przejmuje ks. Waldemar Dopart. Jego poprzednik ks. Jan Kalinka ze względu na zły stan zdrowia zamieszkuje w Domu Księży Seniorów w Słocinie. Nowy gospodarz żwawo zabiera się do pracy. Najpierw trzeba przeprowadzić remont plebanii, by stworzyć godziwe warunki zamieszkania. W pracach remontowych pomagają parafianie, w tym liczne grono strażaków z OSP.
Dzień 26 października tego roku jest dniem szczególnym – Ks. Biskup Edward Białogłowski poświęca kaplicę przedpogrzebową, która odtąd będzie Kaplicą pod wezwaniem św. Józefa, Patrona Dobrej Śmierci.
Po pierwszej wizycie duszpasterskiej i konsultacjach z parafianami, początkiem 2005 roku Ks. Proboszcz powołuje Radę Parafialną3. Już podczas pierwszego posiedzenia Rady dojrzewa myśl o budowie domu parafialnego. Zakupiona zostaje działka, wykonana dokumentacja techniczna i jesienią położone fundamenty pod plebanię, zabezpieczone następnie przed mrozem.