Historia Parafii

Rok 2005 jest rokiem ożywienia działalności Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży, Parafialnego Zespołu Caritas, Oazy Ruch – Światło – Życie;  rozpoczyna działanie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Jest to także rok Misji Świętych. Wszyscy parafianie aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach duchowych i wewnętrznej odnowie.

W latach następnych powstają nowe Kółka Różańcowe, Szkolne Koło Caritas i Kółko Misyjne.

 Skład komitetu budowy kaplicy: Kot Mieczysław – przewodniczący, Jastrząb Zbigniew, Lech Stefan, Lech Tadeusz, Kunysz Bogdan, Piekło Józef, Litwin Wiesław, Urban Mariusz, Lech Stanisław s. Franciszka

Skład Rady Parafialnej:  Kot Mieczysław  –  przewodniczący,   Baran   Tadeusz,  Dudek  Wojciech,  Gałęza Krzysztof,  Jastrząb Zbigniew, Kunysz Bogdan,  Prucnal Władysław, Staszowski Mariusz.

Skład POAK: Kot Mieczysław – Prezes, Wolanik Grażyna, Kowal Małgorzata, Niewitała Aleksander, Gałęza Krzysztof, Jastrząb Ryszard, Kępa Lucyna, Lech Stefan, Litwin Stefan, Ożóg Emilia Piekło Józef, Walat Alina, Świeboda Dorota, Sworszt Edyta

Cały 2006 rok jest rokiem intensywnych prac budowlanych przy domu parafialnym. Jesienią tego roku dom parafialny zostaje przykryty dachem a otwory okienne zabezpieczone na zimę folią.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej występuje z inicjatywą sprowadzenia z Krakowa do Parafii Relikwii swojej Patronki św. Jadwigi Królowej.

Równocześnie w kościele trwa przebudowa prezbiterium i jego podpiwniczeń według projektu arch. wnętrz, artysty plastyka mgr Macieja Kauczyńskiego. Wymienione zostają okna w ścianach bocznych i w prezbiterium kościoła. W prezbiterium świątyni, w centralnym miejscu umieszczono krzyż z czarnego dębu z Wizerunkiem Ukrzyżowanego (Figura pokryta została polichromią). Poniżej znajduje się tabernakulum. wbudowane w ścianę prezbiterium. Po lewej stronie Krzyża (patrząc w kierunku nawy głównej) obok tabernakulum umieszczona zostaje, odnowiona i pokryta polichromią, Figura Patronki Parafii Św. Jadwigi Królowej. Polichromię na obydwu Figurach wykonał Jan Tutaj, profesor plastyki i rzeźbiarz z Krakowa. W 2008 roku, po prawej stronie Krzyża, umieszczone zostają Figury Maryi. Matki Jezusa i Jana.

W roku 2007 w okna prezbiterium wstawiono witraże, wykonane przez Pracownie Witraży Zbigniewa Gustaba z Krakowa. Witraże ukazują Drzewo Życia – Sakramenty święte. W domu parafialnym wstawiono okna, wykonano instalacje: elektryczną, wodno – kanalizacyjną i co, położono tynki.

Powyższą historię, szczególnie tę, związaną z powstawaniem nowej parafii i działalnością jej parafian pod kierownictwem obydwu Proboszczów na przestrzeni tych 25 lat, spisano na podstawie zapisów zamieszczonych w kronice parafialnej i wcześniej napisanej przez śp. Jana Kuźniara historii budowy miejscowego kościoła. Być może, że opis ten nie daje pełnego obrazu wszystkich  zdarzeń i faktów, które towarzyszyły wznoszeniu świątyni, rozwojowi gospodarczemu Parafii Wólka Podleśna i duchowemu dojrzewaniu parafian, ich gorliwości w pogłębianiu wiary i wewnętrznego kształtowania pobożności. Może być i tak, że czytelnik, biorący do ręki tę historię, nie znajdzie tam swego nazwiska, ale czytając uważnie, doszuka się z pewnością osobistego wkładu w dzieło, którego sam jest częścią.

Wszystkim zatem, którzy trudzili się w kładzeniu podwalin pod zręby Parafii, którzy potem z trudem budowali jej obecny kształt, należy się szacunek i wdzięczność. Tych, którzy odeszli do wieczności, winniśmy otoczyć modlitewną pamięcią, polecając Ich dusze Miłosierdziu Bożemu i wypraszając wieczną nagrodę dla Nich, za trud włożony w budowę Bożego Domu i Parafialnej Wspólnoty.

Strony: 1 2 3 4