Zaproszenie biskupa na pielgrzymkę

18/06/2016 Ogłoszenia inne

Drodzy Diecezjanie! Umiłowani Bracia i Siostry!

W tym roku już po raz 39. wierni diecezji rzeszowskiej 4. sierpnia 2016 r. wyruszą na pątniczy szlak prowadzący przed tron Królowej Polski w ramach Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymom będzie towarzyszyć hasło: „Zanurzeni w Miłosierdziu”. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, częściej niż kiedykolwiek, myślimy o Bogu, który jest Miłością. Myślimy także o Maryi, która jako Matka Miłosierdzia, prowadzi nas do Źródła Miłosierdzia – Jezusa Chrystusa. Jak napisał papież Franciszek w bulli „Misericordiae Vultus”, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, Matka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego weszła do sanktuarium miłosierdzia Bożego, ponieważ duchowo uczestniczyła w tajemnicy Jego miłości. Maryja potwierdza, że miłosierdzie Syna Bożego nie zna granic i dociera do wszystkich, nikogo nie wykluczając.

Droga na Jasną Górę, do duchowej stolicy Polski, może być drogą do źródeł polskiego chrześcijaństwa. W bieżącym, Jubileuszowym Roku Chrztu Polski, przypomina także powrót do źródeł naszej wiary. Na mapie szczególnych miejsc Polski, obok Gniezna i Poznania, wyjątkowe miejsce zajmuje Jasna Góra, gdzie od końca XIV w. czczony jest wizerunek Maryi.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpocznie się wkrótce po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Czas pielgrzymki może być przedłużeniem wielkiego święta jakim jest zgromadzenie wokół osoby Ojca Świętego Franciszka. Mam nadzieję, że wielu młodych ludzi zechce także przez udział w pieszej pielgrzymce przeżyć doświadczenie wiary we wspólnocie z innymi wiernymi.

Wielu diecezjan z różnych powodów nie może osobiście uczestniczyć w pielgrzymce. Zapraszam, szczególnie chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, do duchowego pielgrzymowania w ramach grupy bł. ks. Jana Balickiego. Grupa ta jednoczy się przez fale Katolickiego Radia Via oraz kościół św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie, w czasie pielgrzymki, codziennie o godz. 20:30 odprawiane jest nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski.

Drodzy Bracia i Siostry, życzę wszystkim, niezależnie od sposobu spędzania wakacji i urlopów, doświadczenia Boga, który jest Miłością. Niech udział w pielgrzymkach, rekolekcjach, obozach katolickich, a także odwiedzanie sanktuariów i miejsc związanych z tradycją chrześcijańską, przyczyni się do pogłębienia Waszej wiary. Szczególnie zachęcam do odwiedzania miejsc związanych z początkami chrześcijaństwa w Polsce.

Na radosne pielgrzymowanie i wszystkie dobre wakacyjne inicjatywy z serca Wam błogosławię.

+Jan Wątroba

Biskup Rzeszowski