Orlęta

Drużyna „Orląt” Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli przy Parafii Św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej

Pierwsze drużyny „Orląt” Związku Strzeleckiego powstawały w Polsce od 1930 roku. W 1934 roku Zarząd Główny oraz Komenda Główna Związku Strzeleckiego wydała Instrukcję Orląt Związku Strzeleckiego. Za podstawowy ideał wychowawczy przyjęto wykorzystanie dorobku ideologicznego i organizacyjnego Związku Strzeleckiego i to tego sprzed I Wojny Światowej, w tym kultu obrońców Lwowa z 1918 i 1920 r. – orlęta lwowskie, obierając za patrona bohaterskiego płk Leopolda Lisa-Kulę.

Pierwsza drużyna „Orląt” Związku Strzeleckiego powstała w Wólce Podleśnej 2 października 2015 roku przy Parafii Św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej z inicjatywy Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży oraz Ich Rodzin „Jadwiżanie”.  Spotkanie organizacyjne odbyło się w salce parafialnej.

Prowadzili je:

Dowódca  Płd.-Wsch. Okręgu ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego
insp. ZS Marek STRĄCZEK

Zastępca Dowódcy   Płd. – Wsch.  Okręgu ZS „Strzelec” JP
DS.  ORLĄT
mł. insp. ZS Henryk KLIMEK

W spotkaniu udział wzięło 34 uczestników z klas IV – VI SP oraz dwóch uczniów szkół średnich.

Do drużyny „Orląt”  oficjalnie wyraziło chęć wstąpienia  20 członków:

1.  Drozdowski Wiktor
  2.  Dyrkacz Magdalena
  3.  Dyrkacz Nikodem
  4.  Jastrząb Patryk
  5.  Kiełbicka Wiktoria
  6.  Kosiorowska Wiktoria
  7.  Koszulińska Oliwia
  8.  Małecka Aleksandra
  9.  Małecka Oliwia
  10.  Maziarz Wiktoria
  11. Mazur Jagoda
  12. Nowak Magdalena
  13. Piekło Aleksandra
  14. Pietraszek Tomasz
  15. Ruszak Justyna
  16. Sroczyk Magdalena
  17. Sroczyk Martyna
  18. Sworszt Anna
  19. Wiercioch Julia
  20. Witek Martyna

Drużyną „Orląt” z ramienia Stowarzyszenia opiekuje się p. Andrzej Lech oraz p. Małgorzata Kowal

PRAWO ORLĄT

1. Kocham Polskę i pragnę służyć Jej wszystkimi siłami.
2. Dbam o honor i dobre imię orląt.
3. Jestem dobrym synem i kolegą.
4. Pokonuję wytrwale wszystkie trudności.
5. Jestem odważny w słowie i czynie.
6. Chcę być pożytecznym obywatelem i ofiarnym żołnierzem