Niedziela Miłosierdzia 11.04.2021 r.

10/04/2021 Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia duszpasterskie! 11.04.2021 r.

/do użytku wewnętrznego parafii/

1. Dzisiaj rozpoczynamy 77. Tydzień Miłosierdzia, którego hasłem są słowa: Jesteśmy wezwani do miłosierdzia!

Niedziela Miłosierdzia to patronalne święto Caritas. Bardzo serdecznie dziękuję naszemu parafialnemu Zespołowi Caritas, Szkolnemu Kołu Caritas, za zaangażowanie na rzecz potrzebujących. Wam Wszystkim Drodzy Parafianie za wspieranie inicjatyw prowadzonych przez Caritas. Bóg zapłać!

Dzisiejsza składka przeznaczona jest na Caritas

2. Zaczynając od niedzieli 18 kwietnia 2021 r. wejdziemy w XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim są słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Nawiązują one do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

Niedziela Biblijna jest od 2017 r. Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Ogólnopolskie uroczystości związane z V Narodowym Czytaniem Pisma Świętego odbędą się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie oraz na Jasnej Górze.

3. W środę obchodzimy Święto Chrztu Polski – pamiętajmy o modlitwie w intencji naszej Ojczyzny.

4. W tym tygodniu 16 kwietnia (piątek) obchodzimy 11 rocznicę śmierci śp. ks. Jana Kalinki – pamiętajmy o modlitwie w Jego intencji.

5. Msze św. w tygodniu: godz. 18.00; niedziela – 7.30, 10.30, 16.00

6. W przyszłą niedzielę

- o godz.. 7.00 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP

- o godz. 10.00 Różaniec poprowadzi Róża św. Jana Pawła II

- o godz. 15.45  Koronka do Bożego Miłosierdzia

7. Terminy Mszy św. można rezerwować telefonicznie!

8. Intencje Mszalne:

Poniedziałek 18.00:

(1) + Tadeusz

(2) + Kazimierz Wójcicki – od Krystyna i Ryszard Cisło – poza parafią

(3) + Maria Grzesik – od rodzina Wójcickich – poza parafią

(4) + Stefan Wiercioch – od rodzina Bal z Stalowej Woli i Niska – poza parafią

(5) + Anna Szary – od rodzina Chrzanowskich – poza parafią

(6) + Anna Szary – od kuzynka Karolina z rodziną – poza parafią

Wtorek – 18.00:

(1) + Tadeusz

(2) + Kazimierz Wójcicki – od rodzina Jabłońskich – poza parafią

(3) + Maria Grzesik – od uczestników pogrzebu – poza parafią

(4) + Stefan Wiercioch – od rodzina Bal z Stalowej Woli i Niska – poza parafią

(5) + Anna Szary – od Barbara i Zbigniew Gierlach – poza parafią

(6) + Anna Szary – od Edyta i Grzegorz Baran – poza parafią

Środa –  18.00:

(1) + Stanisław Lech (13 rocznica śmierci) i Jego rodzice Maria i Kazimierz Lech

(2) + Kazimierz Wójcicki – od Zarząd Powiatowego Związku OSP RP w Rzeszowie – poza parafią

(3) + Maria Grzesik – od uczestników pogrzebu – poza parafią

(4) + Stefan Wiercioch – od Dorota i Andrzej Wantrych – poza parafią

(5) + Anna Szary – od kuzynka Dominika z rodziną – poza parafią

(6) + Anna Szary – od kolega Dawid Mastyk z rodziną – poza parafią

Czwartek – 18.00

(1) + Łukasz Pyrcz (4 rocznica śmierci) – od babci

(2) + Kazimierz Wójcicki – od Koło emerytów i rencistów przy KM PSP w Rzeszowie – poza parafią

(3) + Stefan Wiercioch – od  rodzina Baran z Wólki Podleśnej – poza parafią

(4) + Anna Szary – od Daniel Mastyk z rodziną – poza parafią

(5) + Anna Szary – od kolega Artur – poza parafią

Piątek – 18.00

(1) + ks. Jan Kalinka (11 rocznica śmierci)

(2) + Kazimierz Wójcicki – od Koło emerytów i rencistów przy KM PSP w Rzeszowie – poza parafią

(3) + Stefan Wiercioch – od rodzina Baran z Wólki Podleśnej – poza parafią

(4) + Anna Szary – od Moniki i Kazimierza Gudz z rodziną  – poza parafią

(5) + Anna Szary – od Rodziców – poza parafią

(6) + Edward Drzał (30 dzień po śmierci) – poza parafią

Sobota – 18.00:

(1) ++ Bronisława (f) (4 rocznica śmierci) i Władysław Kubala

(2) + Kazimierz Wójcicki – od Koło emerytów i rencistów przy KM PSP w Rzeszowie – poza parafią

(3) + Stefan Wiercioch – od Marta i Jacek Nita – poza parafią

(4) + Anna Szary – od Janina Futyma z Górek koło Brzozowa – poza parafią

(5) + Anna Szary – od koledzy byłego serwisu Skoda Krosno – poza parafią

Niedziela

7.30: (1) Za Parafian

(2) + Kazimierz Wójcicki – od Ewa i Wojciech Słysz – poza parafią

(3) + Stefan Wiercioch – od kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Kolbuszowej – poza parafią

(4) + Anna Szary – od rodzina Głód z Krosna – poza parafią

(5) + Anna Szary – od Anna i Grzegorz z rodziną – poza parafią

10.30: + Zdzisław Kloc (20 rocznica śmierci)

16.00: + Kazimierz Gołąb (1 rocznica śmierci)     

 

Ogłoszenia diecezjalne!

 

Krakowskie kino „Kijów” zaprasza na filmowy Festiwal Miłosierdzia on-line w dniach 10 i 11 kwietnia br. W ramach tego festiwalu będzie można obejrzeć bezpłatnie 3 filmy o tematyce religijnej. Więcej informacji pod adresem: https://www.kijow.pl/festiwal_milosierdzia_2_edycja_online.html Natomiast pod tym adresem znajduje się kino „Kijów” na kanaleYT: https://www.youtube.com/channel/UC7wverO_4pMTIXVSLi9SMxQ

 

WAŻNA INFORMACJA!!!

 

Urząd Gminy w Trzebownisku informuje, że w dniu
19 kwietnia 2021 r. odbędzie się na terenie miejscowości Wólka Podleśna – za Domem Ludowym mobilna zbiórka odpadów problemowych tj. zużytych akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstwa domowego do 1 m3, zużytych Opon Z pojazdów do 3,5 tony o średnicy 1,1 m wykorzystywanych wyłącznie do użytku prywatnego przez   mieszkańców nieruchomości do   8 szt. szkła okiennego, chemikaliów.

Prosimy aby, odpady przynosić w godzinach od 10:00 do 17:00 do wyznaczonego miejsca zbiórki.

Zbiórka nie dotyczy odpadów z działalności gospodarczej.

 

 

Jesteśmy wezwani do miłosierdzia!

Słowo Przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia

Drodzy Bracia i Siostry!

Dzisiaj, w II Niedzielę Wielkanocną obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, które dla całego Kościoła ustanowił św. Jan Paweł II w dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku. To święto jest jednocześnie patronalnym świętem Caritas i otwiera Tydzień Miłosierdzia – czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc. Jest to też czas, by wsłuchując się w Caritas – bijące serce Kościoła, odkryć na nowo, jak wielką miłością jesteśmy otoczeni.

Gdy ogarnia nas bezradność i zamknięte drzwi, przychodzi do nas Zmartwychwstały Chrystus. Od- słania przed nami ślady ran na swoim ciele, w których dostrzegamy ofiarę miłości dla zbawienia świata. W Jego ranach jest nie tylko nasze wieczne uzdrowienie (Iz 53,5), ale też widzimy w nich doświadczenie bezmiaru cierpienia, bólu i słabości ludzkiej natury, którą podzielił z nami, oprócz grzechu. Pozwolił się ubiczować, odrzucić, wykluczyć z grona sprawiedliwych. W Jego ranach możemy też dostrzec obraz naszych słabości. Są to lęki i obawy, które towarzyszą nam każdego dnia. Są to też nasze niepokoje w pracy, troska o zdrowie najbliższych oraz wszystkie te sytuacje, w których upadamy, gniewamy się albo szukamy próżnych przyjemności. Chrystus pokazuje nam, że te słabości są wpisane w naszą ludzką naturę. Przychodzi ze słowami pokoju i obietnicą zwycięstwa. Staje pośród tych, którzy zostawili Go w chwili największej próby. Przychodzi bez wyrzutów, bez oskarżeń i potępienia. Przychodzi do nas z miłosierdziem. Przychodzi, by odpuszczać grzechy i jednoczyć wszystkich rozproszonych.

Papież Franciszek w Liście Apostolskim Patris Corde, przywołuje przykład św. Józefa: „Musimy nauczyć się akceptować naszą słabość z głęboką czułością. (…) Józef uczy nas, że posiadanie wiary w Boga obejmuje również wiarę, że może On działać także poprzez nasze lęki, nasze ułomności, nasze słabości. Uczy nas także, że pośród życiowych burz nie powinniśmy bać się oddać Bogu ster naszej łodzi. Czasami chcielibyśmy mieć wszystko pod kontrolą, ale On zawsze ma szersze spojrzenie.”

Te słowa Ojca Świętego Franciszka aktualizują treść 77. Tygodnia Miłosierdzia, który przypada na czas, gdy od ponad roku zmagamy się z trudnościami wynikającymi z izolacji. Ciężko jest z czułością zaakceptować słabość, która nas ogarnia! Dotyka nas samotność, lęk, cierpienie, depresja, śmierć. Młodzież i osoby starsze odczuwają to jeszcze bardziej. Mogłoby się wydawać, że powrót to tego co było, to najlepsze co może nas spotkać. Chrystus jednak zaprasza nas, abyśmy szli naprzód i umieli dostrzegać także to co dobre. Dlatego nie tęsknijmy do tego, co było przed pandemią! Zauważmy, że ten trudny czas odsłania to, co jest dla nas naprawdę istotne, co jest wartością w naszym życiu. Przywraca nam czas i relacje. Zobaczmy to, z czego nas ogołocił, a co pozwolił zauważyć. Doceńmy, jak wiele szlachetnych ludzi dobrej woli pojawia się wokół nas. To ludzie, którzy troszczą się o innych bardziej niż o siebie. Spieszą z pomocą najsłabszym, stając się rzecznikami miłości Boga Ojca. Wielu z nich to wolontariusze, których działanie jest inspirowane tą właśnie miłością.

W 30. roku działalności Caritas w Polsce z nadzieją patrzymy na to, co udało się zrobić, zwłaszcza w czasie ciemności, czasie trudnym, często pozbawionym nadziei. Nasi wolontariusze na nowo rozniecają płomień nadziei w miejscach, gdzie ta nadzieja przygasa. Budzi do refleksji i inspiruje do działania ich codzienna służba niesienia pomocy ubogim, bezdomnym, chorym, starszym, niepełnosprawnym, migrantom i uchodźcom oraz wszystkim poszkodowanym.

Rozpalany w ten sposób płomień nadziei sprawia, że można się przy nim ogrzać i zobaczyć, że miłość jest silniejsza niż śmierć. Jakże wzrusza błyskawiczna odpowiedź tak wielu darczyńców na prośbę o solidarność i zaangażowanie w akcje pomocy realizowane w czasie pandemii. Wśród tych akcji w szczególny sposób wyróżnia się „Pomoc dla Seniora” – akcja realizowana z myślą o najstarszych pokoleniach oraz akcja „Wdzięczni Medykom”, której celem jest wspieranie służby zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych.

Mogłoby się wydawać, że w tak niepewnym czasie wielu ludzi będzie starało się zabezpieczyć tylko swoją przyszłość i własne interesy. Widzimy jednak, że ta trudna sytuacja wyzwoliła w nas ogromne pokłady solidarności i zrozumienia! Okazuje się, że gdy z miejsc ogarniętych konfliktem, ubóstwem czy kataklizmem płynie prośba o wsparcie, zaraz też pojawia się strumień pomocy i życzliwości. Taką pomoc otrzymała Wenezuela, Bejrut czy Chorwacja. Taką pomoc już od wielu lat otrzymuje dotknięta wojną Syria, w ramach realizowanego programu „Rodzina Rodzinie”. Obfita pomoc płynie z ludzkich serc, bo mając doświadczenie wspólnoty i perspektywę życia wiecznego jesteśmy zdolni do przekraczania własnych lęków i słabości.

Każdy z nas pragnie być kochany. To pragnienie jest wspólne wszystkim ludziom na ziemi: głodującemu dziecku, samotnej matce, walczącemu o wolność, naszym dzieciom, rodzicom i najbliższym. Pragnienie bycia kochanym wynika stąd, że nikt nie chce być samotny. To pragnienie sprawia, że nasze serca stają się bardziej miłosierne. A przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się bardziej zdolni do dawania siebie, do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Niech wiara w jedynego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, przyczynia się do budowania braterstwa między wszystkimi ludźmi, a pokój, który jest darem Zmartwychwstałego Pana, niech przepełnia nasze myśli, słowa i czyny. Prośmy nieustannie Boga, aby jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Aby nikt nie cierpiał niedostatku i aby każdy – według potrzeby – otrzymywał wsparcie i caritas, czyli miłość.

bp Wiesław Szlachetka
Przewodniczący Komisji Charytatywnej
Konferencji Episkopatu Polski