Termin:

Termin bierzmowania ustala w każdym roku biskup diecezjalny. Do bierzmowania przystępują uczniowie klas od ósmych wzwyż.

Przygotowanie do bierzmowania:

• Bezpośrednie przygotowanie kandydatów rozpoczyna się w klasie 7 Szkoły Podstawowej – właściwa informacja podawana jest w bieżących ogłoszeniach. Wtedy następują zapisy.
  • Indeksy kandydaci do bierzmowania otrzymują od katechety na zakończenie VI klasy Szkoły Podstawowej. Katecheta wpisuje też końcową ocenę roczną z religii.
  • Po otrzymaniu indeksu kandydaci kształtują swoje sumienie, między innymi przez comiesięczną spowiedź, odnotowywaną w tabelach indeksu oraz przez praktykę pięciu pierwszych sobót miesiąca.
  • W indeksach kandydaci do bierzmowania zobowiązani są zapisywać także oceny z religii uzyskiwane w poszczególnych latach nauki w Szkole Podstawowej i Szkole Średniej.
  • Indeks należy szanować, jako istotny dokument przedkładany w kancelarii parafialnej przez kandydatów do małżeństwa.

Wymagania stawiane kandydatom:

• systematyczny udział w niedzielnej i świątecznej Eucharystii;
  • systematyczny udział w katechezie szkolnej;
  • comiesięczna spowiedź;
  • udział w okresowych nabożeństwach tj. Różaniec, Roraty, Droga Krzyżowa, Gorzkie żale;
  • udział w spotkaniach formacyjnych w parafii;
  • udział w rekolekcjach dla bierzmowanych;
  • pozytywna ocena z egzaminu parafialnego;
  • okazanie świadectwa chrztu, jeśli miało ono miejsce poza parafią bierzmowania.

Wymagania dla świadków bierzmowania:

• ukończone 16 lat życia;
  • przyjęty sakrament bierzmowania;
  • życie zgodne z chrześcijańską wiarą;
  • powinni nimi być rodzice chrzestni.

Czym jest sakrament bierzmowania?

W Starym Testamencie Prorocy zapowiadali, że Duch Pana spocznie na oczekiwanym Mesjaszu i na całym ludzie mesjańskim. Całe swoje życie i całe swoje posłanie Jezus urzeczywistniał w pełnej jedności z Duchem Świętym.

Apostołowie zostali napełnieni Duchem Świętym w dniu Pięćdziesiątnicy i zaczęli głosić „wielkie dzieła Boże” (Dz 2,11). Przez obrzęd wkładania rąk przekazywali dar Ducha Świętego nowo ochrzczonym. W ciągu wieków Kościół dalej żył i żyje Duchem Świętym i przekazuje Go swym dzieciom.

Bierzmowanie – confirmatio – utwierdza chrzest i umacnia łaskę chrzcielną. Istotnym obrzędem bierzmowania jest namaszczenie Krzyżmem świętym, którego dokonuje się wraz z nałożeniem ręki i przez słowa sakramentalne, właściwe temu obrzędowi. Namaszczane jest czoło ochrzczonego i towarzyszą temu słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

Skutkiem sakramentu bierzmowania jest specjalne wylanie Ducha Świętego, jak to, które zostało udzielone w dniu Pięćdziesiątnicy. Wyciska ono w duszy niezatarte znamię – charakter, przynosi wzrost łaski chrzcielnej: zakorzenia głębiej w synostwie Bożym, ściślej jednoczy nas z Chrystusem i Jego Kościołem; pomnaża w nas dary Ducha Świętego; udziela specjalnej mocy do wyznawania wiary chrześcijańskiej.

Bierzmowanie dorosłych w diecezji rzeszowskiej:

Bierzmowanie dorosłych odbywa się w kościele Farnym w Rzeszowie, w drugi piątek każdego miesiąca na Mszy świętej o godzinie:

• 19:00 (maj-wrzesień)
  • 18:00 (październik – kwiecień).

Przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych przeprowadza się w swojej parafii. Osoby zainteresowane winny odpowiednio wcześniej zgłosić się do swojego duszpasterza w kancelarii parafialnej.

Uwagi:

1. Kandydaci wraz ze świadkami, zaopatrzeni w ‘świadectwo’, że zostali przygotowani do przyjęcia tego Sakramentu oraz w ‘Kartę do Bierzmowania’, zgłaszają się w zakrystii w Farze Rzeszowskiej na pół godziny przed rozpoczęciem Mszy świętej.
  2. ‘Kartę do Bierzmowania’ wydaje sam ksiądz przygotowujący daną osobę do przyjęcia tego sakramentu. Na karcie winna być pieczęć parafialna.
  3. KANDYDACI WRAZ ZE ŚWIADKAMI POWINNI SIĘ WYSPOWIADAĆ, ZANIM PRZYJADĄ NA MIEJSCE UDZIELANIA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA.
  4. Sakramentu Bierzmowania udziela się w czasie Mszy świętej, podczas której bierzmowani i świadkowie przystępują do Komunii świętej.
  5. Do udziału w Bierzmowaniu zapraszamy także rodzinę bierzmowanego.
  6. Po Bierzmowaniu Parafia Farna w Rzeszowie dokonuje zapisu w Księdze Bierzmowanych i przekazuje zaświadczenie bierzmowanemu, który ma obowiązek dostarczyć do parafii, która je wystawiła. Na tych parafiach spoczywa obowiązek przesłania wiadomości do parafii Chrztu osób bierzmowanych.