Słowo biaskupa Jana Wątroby, zapowiadające peregrynację Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności,

18/04/2020 Ogłoszenia parafialne

Umiłowani Diecezjanie!

W dniu 26 kwietnia 2020 roku w naszej katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa powitamy z radością i czcią obraz Matki Bożej Robotników Solidarności. Tego dnia nastąpi inauguracja jego peregrynacji drogami naszej diecezji, zgodnie z ustalonym kalendarzem i programem. Nadszedł ten oczekiwany czas nawiedzin, który – wierzę w to głęboko – będzie czasem radości parafialnych wspólnot wiary naszej diecezji, do których przybywa w swym obrazie Matka Wcielonego Słowa – Maryja Wniebowzięta. To Ona towarzyszy od wieków na wszystkich drogach naszego narodu. Pod Jej obronę uciekają się skutecznie kolejne polskie pokolenia.
Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, przypominający o mocnych więzach, jakie łączą ludzi polskiej pracy z Chrystusem, Jego Matką i Kościołem, rozpoczyna swą wędrówkę w trudnym czasie pandemii, która przyniosła zagrożenia zdrowia i życia, zburzyła ład codzienności, u wielu rozbudziła niepokój o chleb powszedni. Doświadczamy różnych restrykcji, pochodnych epidemii, także dotyczących kultu Bożego i posługi Kościoła. Ufam, że współpraca i zaangażowanie, solidarność i odpowiedzialność kapłanów i wiernych na poszczególnych stacjach peregrynacji, stanowić będzie skuteczną rękojmię jej godnego przebiegu i przyniesie oczekiwane owoce.
W dniach peregrynacji będziemy doświadczać obecności Matki Pana, otwierać dla Niej swe serca. Módlmy się, aby Maryja stała się kotwicą naszej nadziei, naszym oparciem pewnym i skutecznym. Świadomi Jej duchowego macierzyństwa prośmy Ją – Orędowniczkę i Wspomożycielkę – aby nas wybawiła od wszelkich złych przygód. Niech nam wyprosi u Swego Syna łaskę wygaśnięcia epidemii, powrót do normalnego życia oraz upragniony pokój serc. Niech nas umacnia w wierze i prowadzi chrystusowymi drogami. „O Maryjo, bądź nam pozdrowiona; Bądź Ty zawsze Matką nam!”
Na czas przygotowań i duchowych przeżyć z serca błogosławię.

+Jan Wątroba
Biskup Rzeszowski