Modlitwa w sprawie Synodu

20/09/2015 Ogłoszenia parafialne

„Przeto, bracia moi najmilsi, bądźcie wytrwali i niezachwiani,
zajęci zawsze ofiarnie dziełem Pańskim, pamiętając,
że trud wasz nie pozostaje daremny w Panu”

1Kor 15,58

„Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”

Czcigodni Księża!

Drodzy Bracia i Siostry z ruchów i stowarzyszeń katolickich!

W dniach 4-15 października 2015 roku będzie miało miejsce XIV Zwyczajne Zgromadzanie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.
W sytuacji kryzysu małżeństwa i rodziny rozwiązania duszpasterskie, które będą przyjęte przez Synod, jak również dokonane w jego trakcie studium teologii w tej dziedzinie, mogą mieć fundamentalne znaczenie dla przyszłości Kościoła, jego żywotności i skuteczności ewangelizacyjnej. Sprawy Synodu są nam szczególnie bliskie również dlatego, że jego uczestnikiem będzie Pasterz naszej Diecezji, Ksiądz Biskup Jan Wątroba.

Chcemy to wielkie dzieło objąć modlitwą w naszych wspólnotach.

Duszpasterstwo Rodzin oraz Prezydium Rady Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Rzeszowskiej zapraszają na nocne czuwanie modlitewne w intencji Synodu. Czuwanie odbędzie się w kościele pw. Świętej Rodziny w Rzeszowie. Rozpocznie się ono 2 października Mszą Świętą o godzinie 18.00, natomiast zakończy się Eucharystią 3 października o godzinie 7.00. Od godziny 19.00 w piątek do godziny 7.00  w sobotę zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu animowaną przez osoby zaangażowane w diecezjalne ruchy i stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w czuwaniu.

Chcemy także naszymi modlitwami towarzyszyć Ojcu Świętemu i zgromadzonym na Synodzie Pasterzom Kościoła. Dlatego też serdecznie zapraszamy wszystkie parafie naszej Diecezji do gorącej modlitwy w intencji Synodu w czasie jego trwania (4-15 października).

• Parafie naszej diecezji, na które w dniach Synodu przypada wieczysta adoracja, prosimy
    o szczególne uwzględnienie tej intencji.
  • W czasie dziewięciu dni poprzedzających Synod (od 25 września do 3 października) zachęcamy do odprawienia z wiernymi Nowenny do Ducha Świętego (Agenda Liturgiczna Diecezji Rzeszowskiej s. 121-125, Agenda Liturgiczna Diecezji Opolskiej s. 176-180).
  • Gorąco prosimy o odmawianie w dniach trwania Synodu przesłanej wcześniej modlitwy synodalnej po każdej Mszy Świętej niedzielnej oraz codziennie na zakończenie nabożeństw różańcowych.
  • W dniach trwania synodu prosimy o włączenie do Modlitwy Wiernych na każdej Mszy Świętej wezwania w intencji Synodu. W tym celu można się posłużyć propozycjami podanymi poniżej*.
  • Zwracamy się z gorącą prośbą do Ruchów i Stowarzyszeń katolickich oraz wszystkich ludzi dobrej woli o wspólnotowe oraz osobiste podjęcie modlitw i ofiar w intencji Synodu Biskupów, szczególnie w czasie jego trwania.

Dziękując za podjęte już inicjatywy, modlitwy i ofiary, prosimy o objęcie modlitewną troską Rodzin oraz XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Przewodniczący Prezydium

Rady Ruchów i Stowarzyszeń                                               Diecezjalny Duszpasterz Rodzin

Kazimierz Gołojuch                                                                     Ks. Jan Kobak

*Propozycje wezwań modlitwy wiernych w intencji Synodu

• Módlmy się w intencji trwającego Synodu Biskupów poświęconego powołaniu i misji rodziny w świecie współczesnym, o dary Ducha  Świętego pozwalające odkrywać zamysł Boga wobec Kościoła.
    • Boże, nasz Miłosierny Ojcze, polecamy Ci Pasterzy Kościoła, zgromadzonych na Synodzie Biskupów poświęconemu powołaniu i misji rodziny w świecie współczesnym, aby z otwartymi sercami odkrywali
      i wprowadzali w życie Twoją świętą wolę.
    • Przez wstawiennictwo Świętej Rodziny, prosimy Cię Panie w intencji trwającego XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, aby zgodnie z Twoim zamysłem wskazywał drogę powołania i misji rodzinom
      w świecie współczesnym.
    • O wszelkie potrzebne łaski dla Synodu  Biskupów poświęconego powołaniu i misji rodziny w świecie współczesnym Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.