Informacje i zaproszenie na Studium Życia Rodzinnego

20/09/2015 Ogłoszenia parafialne

Czcigodni duszpasterze!

Stajemy na progu czasu, w którym cały świat na nowo spojrzy na problematykę małżeństwa
i rodziny.  W tym miesiącu odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii (22-27.09.2015) pod hasłem „Miłość jest naszą misją. Rodzina w pełni żywa”, a w następnym w Watykanie będzie obradował
(w dniach 4-25 października 2015 r. ) Synod Biskupów, z wiodącym tematem: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

Spotkanie rodzin katolickich z całego świata oraz obrady synodalne są wielką szansą dla pogłębiania wiary i dania świadectwa Chrystusowi. Na poziomie ogólnopolskim wydarzeniom tym towarzyszy m.in. wielka modlitwa w intencji Synodu Biskupów na temat rodziny w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie oraz XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego na Jasną Górę w dniach 26-27 września.

„Modlitwa w intencji synodu jest bardzo potrzebna szczególnie teraz, kiedy z tak wielu stron dochodzi głos negowania wartości, jakie wypływają z sakramentalnego małżeństwa” – mówi ks. Paweł Kummer z Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Dzisiejsza rodzina potrzebuje wiary i świadectwa innych rodzin, które żyją w sposób pogłębiony wiarą i wartościami. Dlatego wśród wielu form troski o rodzinę w naszej diecezji – znajduje się Studium Życia Rodzinnego. Aktualnie trwa nabór w Wydziale Rodzinnym Kurii Diecezjalnej do kolejnej dwuletniej edycji wykładów, ćwiczeń i świadectw. Studenci w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara poznają zagadnienia m.in. z teologii rodziny, prawa małżeńskiego, teologii moralnej, naturalnego planowania rodziny, bioetyki, pedagogiki, socjologii oraz psychologii rodziny. Zdobyta wiedza służy absolwentom do tego, aby mogli pomóc małżonkom w pokonywaniu trudności, jakie dzisiaj stoją przed nimi.

Absolwenci kończący Studium Życia Rodzinnego po odbyciu praktyk i otrzymaniu misji kanonicznej Biskupa Diecezjalnego, jako Doradcy Życia Rodzinnego podejmują posługę podczas katechez przedmałżeńskich, katechez przedślubnych w ramach przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa, podczas nauki naturalnych metod planowania rodziny w Poradni Rodzinnej w danym dekanacie. Nie wszyscy Absolwenci są psychologami i nie mogą prowadzić diagnozy czy terapii, ale mogą wstępnie rozeznać problem danego małżeństwa czy rodziny, przeprowadzić wstępną mediację i skierować do konkretnego specjalisty, ponieważ są do tego przygotowani przez odpowiednie zajęcia. Poprzez odbytą formację udzielają m.in. informacji o różnych formach rekolekcji i wspólnot dla rodzin, porad w zakresie wychowania dzieci i młodzieży, sposobów przezwyciężenia kryzysu w małżeństwie, rozwiązania dotykających rodzinę problemów o charakterze duchowym, prawnym czy psychologicznym.

Wiedza zdobywana przez 4 semestry pomocna jest w formowaniu i ewangelizowaniu współczesnej rodziny.  Cieszymy się, że są osoby, które oprócz własnego życia rodzinnego i zawodowego chcą poświęcać czas, aby zdobytą w Studium Życia Rodzinnego wiedzę i umiejętności praktyczne, oddawać do dyspozycji innych rodzin. Zapraszamy zatem chętnych posiadających co najmniej wykształcenie średnie do składania we wrześniu bieżącego roku dokumentów w Wydziale Rodzinnym Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w poniedziałki i czwartki w godzinach 9.00-13.00. Czcigodnych Duszpasterzy prosimy o wyszukanie odpowiednich osób i zaproponowanie im Studium, szczególnie w dekanatach, w których nie ma poradni rodzinnych lub brakuje doradców. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.rodzina.rzeszow.pl.

Łączymy wyrazy szacunku i modlitewnej więzi.

Dyrektor Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego                        Diecezjalny Duszpasterz Rodzin

ks. dr Krzysztof Wędrychowicz                                                      ks. Jan Kobak